My się zimy nie boimy… bo do „Senior-Wigor” przychodzimy!

My się zimy nie boimy… bo do „Senior- Wigor” przychodzimy!

Tak jak w piosence, którą śpiewa Halina Kunicka „Niby nic, a tak to się zaczęło….” tak w listopadzie i u nas się zaczęło funkcjonowanie Dziennego Domu „Senior- WIGOR”. „Niby nic…” a to już blisko 2 miesiące naszych „wigorowych” spotkań. Wspólnie spędzony czas, karciane i szachowe rozgrywki, śpiewanie, dekorowanie, granie, gotowanie, itd. Nasza wspaniała 30 Seniorów z dnia na dzień poznaje się coraz lepiej. Wspólnie się śmiejemy, bawimy, dzieląc się smutkami i radościami, które spotykają nas każdego dnia. Wspólnie ze Stowarzyszeniem Inicjatyw Społecznych „IMPULS” i Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Łapach zorganizowaliśmy Mikołajki dla dzieci z Zespołu Szkół w Łapach. Bardzo aktywny dzień podczas którego nasi seniorzy przeprowadzili szereg warsztatów dla starszych i młodszych dzieci ze Szkoły oraz oddziałów przedszkolnych. Przeżyliśmy wspólną Wigilię, przygotowania do świąt, które jeszcze bardziej zgrały naszą „WIGOROWĄ EKIPĘ”. Kilku z nas już swój dodatkowy roczek do wieku dopisało, a w związku z tym „WIGOROWE” urodziny obchodziło. To wspaniały czas spotkań, świętowania, tańców i biesiadowania w naszym domu. Wspólnie obchodziliśmy również Dzień Babci i Dzień Dziadka w połączeniu z urodzinami naszych Domowniczek . Od rana trwały przygotowania do naszego świętowania, bo na tą okazję nasze Seniorki przygotowały blisko 100 przepysznych pączków , które rozpływając się w ustach szybko zniknęły z talerzy. Zatem plan na przyszły tydzień już mamy i znowu pączki pozagniatamy. Nic nas bardziej nie integruje jak wspólne pieczenie, gotowanie, warsztaty, granie, ćwiczenie, zabawy, czy biesiadowanie.

W naszej krótkiej „WIGOROWEJ karierze” już kilka razy gościliśmy ekipy telewizyjne, a tym samym poczuliśmy się jak celebryci oglądając siebie w telewizji. Gościliśmy na antenie Programu „Pytanie na śniadanie”, „Polska Samorządna”, w „Obiektywie”,  ukazaliśmy się również w cyklu „Młodzi Duchem”. Poniżej kilka linków.

Zapraszamy do czytania i oglądania materiałów o nas.
http://bialystok.tvp.pl/22738347/aktywni-seniorzy
Polska samorządna (minuta od 16:46 do 19:40): http://lublin.tvp.pl/22877213/1-grudnia-2015
Pytanie na śniadanie: http://pytanienasniadanie.tvp.pl/22887666/wigor-senior
Obiektyw z dn. 21.11.2015r.- godz. 21:45 (minuta od 9:30- 11:50) http://bialystok.tvp.pl/22741014/21112015-godz2145
„Młodzi Duchem” TVP Białystok:
http://bialystok.tvp.pl/23253236/20122015
http://bialystok.tvp.pl/22951839/06122015

Dzienny Dom „Senior-WIGOR” w Łapach

Senior Wigor - Spotkanie Opłatkowe

„Jest taki dzień, bardzo ciepły choć grudniowy… Wszyscy wszystkim ślą życzenia… „

 

Tak jak w piosence Czerwonych Gitar 15 grudnia br. w Dziennym Domu Senior Wigor przeżywaliśmy uroczysty dzień- Spotkanie Opłatkowe. Występem naszych domowych Kolędników- Seniorów rozpoczęliśmy wspólne śpiewanie pastorałek i kolęd razem z zaproszonymi gośćmi- Panią Burmistrz- Urszulą Jabłońską, księdzem dziekanem- Krzysztofem Jurczakiem, Dyrekcją Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łapach- Panią Małgorzatą Wasilewską oraz Katarzyną Żukowską- Koc, a także kierownikami jednostek współpracujących z Dziennym Domem Senior Wigor. Obok współczesnych pastorałek nie zabrakło śpiewu tradycyjnych kolęd. Wszyscy wysłuchaliśmy życzeń Pani Burmistrz, fragmentu Pisma Świętego mówiącego o Bożym Narodzeniu, a po wspólnej modlitwie pod przewodnictwem Księdza łamaliśmy się opłatkiem składając sobie Bożonarodzeniowe życzenia, których nie było końca. Jednak zapachy świątecznych potraw- ryby, śledzia, bigosu, pierogów, pasztecików , barszczyku i innych przygotowanych wspólnymi siłami przez Seniorówkusiły do konsumpcji. Dlatego też zaraz po życzeniach zajęliśmy miejsce przy pięknie udekorowanych stołach z tradycyjnymi Wigilijnymi potrawami i przeżywaliśmy prawdziwie Świąteczne chwile w naszym Domu. Rozmów i dyskusji nie było końca. Wspólna kawa, herbata i smaczne ciasta zakończyły nasze Opłatkowe Spotkanie, przepełnione wzajemną życzliwością, radością wspólnego świętowania. Każdy z nas mógł poczuć już „magię świąt” w naszym „WIGOROWYM” domu, biorąc pod uwagę wspólne gotowanie, pieczenie, dekorowanie jak w każdej tradycyjnej polskiej rodzinie.

 

 

Z okazji zbliżających się świat składamy Paniom i Panom, Starszym i Młodszym, wszystkim mieszkańcom Łap serdecznie Bożonarodzeniowe życzenia.

Niech Nowonarodzony Jezus zagości w naszych sercach, obdarza potrzebnymi łaskami, miłością, pokojem i wzajemną życzliwością.

Życzymy, przeżywania świat w ciepłej rodzinnej i życzliwej atmosferze, a śpiew kolęd i pastorałek niech wprawia nas w prawdziwie świąteczny i podniosły nastrój.

A Nowy 2016 Rok niech sprawi, by wszystkie podejmowane działania zostały uwieńczone sukcesem, realizacją planów i marzeń.

Niech radość, uśmiech i wigor towarzyszy nam wszystkim nie tylko w święta, ale każdego Dniu Nowego Roku.

Delegacja z Węgrowa w Dziennym Domu „Senior-WIGOR” w Łapach

Delegacja z Węgrowa w Dziennym Domu „Senior-WIGOR” w Łapach

8 grudnia br. W Dziennym Domu „Senior-WIGOR” gośliliśmy delegację z Węgrowa. Pan Burmistrz Węgrowa, Dyrektor Centrum Pomocy Społecznej, a także inni przestwiciele Węgrowskich instytucji zawitali w naszym Domu, aby nas zobaczyć, dowiedzieć się jak funkcjonuje Dom, obejrzeć budynek i pomieszczenia przeznaczone do różnych aktywności. Wierzymy, że informacje, które zostały przekazane, a odpowiedzi na pytania, które zadano osobom odpowiedzialnym za utworzenie Dziennego Domu w Łapach pozwoliły uświadomić sobie, jak ważną rolę spełniają Dzienne Domy „Senior- WIGOR” w Polsce i jak wiele dają Seniorom nie tylko w Łapach.

Mamy nadzieję, że wizyta u nas zaowocuje jeszcze większą motywacją do otwarcia domu w ich miejsowości, czego im, a przede wszystkim „Węgrowskim” Seniorom z całego serca życzymy. A kto wie? Może niebawem w ramach dobrych praktych spotkamy się się w Dziennym Domu „Senior- WIGOR” w Węgrowie?

Dziękujemy za miłe spotkanie.

Dzienny Dom „Senior-WIGOR” w Łapach

seniorwigor maleSenior Wigor logoherb ŁAPY

Wigorowi Mikołaje w Zespole Szkół w Łapach- czyli Seniorzy Dziennego Domu Senior- Wigor w mikołajkowej akcji.

Wigorowi Mikołaje w Zespole Szkół w Łapach- czyli Seniorzy Dziennego Domu Senior- Wigor w mikołajkowej akcji.


7 grudnia 2015r. Seniorzy z Dziennego Domu Senior- WIGOR  w Łapach w porozumieniu ze Stowarzyszeniem Inicjatyw Społecznych „IMPULS” w Łapach  działającym przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Łapach przeprowadzili szereg warsztatów, animacji gier i zabaw dla ze wszystkich oddziałów szkolnych i przedszkolnych. Na szkolny korytarzu dominował kolor czerwony, ponieważ dzieci, młodzieży i starszym czapek mikołajowych nie brakowało. W ramach spotkania nie zabrakło śpiewu tradycyjnych kolęd i pastorałek, warsztatów kulinarnych, dekorowania, ciastek, pierniczków i muffinek, każdy uczestnik mógł własnoręcznie wykonać świąteczną kartkę, czy śnieżynkę quillingową. Nie zabrakło zawodów sportowych, przeciągania liny, a także własnoręcznego wykonywania bombek, kolorowanek dla najmłodszych, czy świątecznych tatuaży. Uśmiech towarzyszył wszystkim obecnym zarówno dużym j ka i małym. Była to doskonała okazja do wspólnej zabawy, a także międzypokoleniowej spotkania wszystkich.

 

Dzienny Dom Senior-WIGOR w Łapach

senior wigor                                                                                                           herb ŁAPY

Zadanie pt. „Dzienny Dom Senior – WIGOR w Gminie Łapy” współfinansowane ze środków

Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Wieloletniego „Senior-WIGOR” na lata 2015-2020


Dzienny Dom Senior- WIGOR w Łapach tętni życiem. Trzydziestu wspaniałych Seniorów od poniedziałku do piątku spotyka się i uczestniczy w szeregu zajęć pod okiem kreatywnej kadry. Nasza najstarsza Seniorka ma 91 lat, a najmłodsza skończyła 60. Dzienny Dom Senior- WIGOR funkcjonuje wg tygodniowego planu pracy i cieszy się dużą frekwencją na zajęciach. W ramach funkcjonowania domu Seniorzy uczestniczą w warsztatach aktywności ruchowej, gdzie z uśmiechem na twarzy ćwiczą, usprawniając swoją kondycję, a nie da się ukryć, że gimnastykę lubią. W Senior- Wigor są również zajęcia sportowo- rekreacyjne i edukacyjne. Odbywają się również zajęcia aktywizujące społecznie, nt. wolontariatu. Gościliśmy już wolontariuszki współpracujące z łapskimi wolontariuszami i opowiedziały na czym polega wolontariat i w jaki sposób seniorzy mogą zaangażować się w życie społeczne poprzez akcje wolontarystyczne. W ramach spotkań z ciekawymi ludźmi gościliśmy już Panią psycholog, która podzieliła się z nami wiedzą nt. emocji. W ramach terapii zajęciowej nasi Seniorzy mieli okazję do tworzenia kolorowych ozdób z bibuły, które wkrótce nadadzą ciekawy wystrój pomieszczeniom, a także klejenia i malowania drewnianych domków, które niebawem znajdą swoje przeznaczenie. Podczas zajęć kulturalno- oświatowych odbyły się już pierwsze rozmowy, nt. przygotowań artystyczno-teatralnych do świąt, nie zabrakło również śpiewu, który było słychać nie tylko w budynku, ale i w okolicy, co z pewnością najgłośniejszym echem odbiło się podczas naszych „WIGOROWYCH” urodzin jednej z Seniorek.  Wspólne „Sto lat”, życzenia, słodka niespodzianka, kartka, a nawet taniec z solenizantką i śpiewy, których nie było końca, przeniosły nas w prawdziwie domowy klimat obchodów naszych WIGOROWYCH urodzin, które już wpisały się w tradycje naszego Domu. Wspólna poranna kawa czy herbata przy cieście, którym Panie Seniorki rozpieszczają wszystkich to pierwsze chwile każdego dnia po przyjściu do Domu Senior- WIGOR . Trening kulinarny, wspólne pieczenie i wymiana doświadczeń kuchennych też już było. Pomysły są, przepisów coraz więcej… Cóż więcej, tylko korzystać z tego co niesie za sobą kolejny dzień. A nasi „Wigorowi” Panowie też nie próżnują, bo pierwsze wspólne pomysły realizują i stoliczki z palet na poranne ciastko i kawkę dla wszystkich szykują. W naszych Seniorach drzemie ogromny potencjał w najróżniejszym zakresie, a nasz Dom jest przepełniony wzajemną życzliwością, uprzejmością i szacunkiem. Wypracowujemy wspólnie zasady, żeby wszyscy czuli się dobrze. Seniorzy chętnie przychodzą do Domu, rozmawiają, integrują się, dzielą się tym, czym mają, co potrafią, swoimi zainteresowaniami, pasjami, umiejętnościami, uczą się i chętnie włączają się w oferowane zajęcia, ale również proponują, inicjują, prezentują swoją wiedzę i umiejętności dzieląc się nimi z innymi. Nasuwają się słowa św. Jana Pawła II, tak na podsumowanie: „Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi.”

 

Dzienny Dom „Senior-WIGOR” otwarty.

senior wigor                                                                                                           herb ŁAPY

Zadanie pt. „Dzienny Dom Senior – WIGOR w Gminie Łapy” współfinansowane ze środków

Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Wieloletniego „Senior-WIGOR” na lata 2015-2020

 


 

W poniedziałek 2 listopada b. r. rozpoczął działalność Dzienny Dom Senior-WIGOR. Jego siedziba mieści się w Łapach przy ul. Leśnikowskiej 54 (stary budynek MOPS). Nowa placówka otacza wsparciem osoby w wieku 60+, nieaktywne zawodowo. Dom czynny jest od poniedziałku do piątku przez 8 godzin dziennie. Jest to miejsce przyjazne seniorom, w którym świadczone będą w szczególności usługi socjalne, edukacyjne, kulturalno-oświatowe, aktywności ruchowej, sportowo-rekreacyjne, aktywizujące społecznie, terapii zajęciowej oraz trening kulinarny i samoobsługi.

Działania Domu realizowane będą we współpracy z innymi instytucjami i organizacjami. Seniorzy w sprzyjających warunkach będą aktywnie uczestniczyć w szeregu różnorodnych zajęć i warsztatów.

Uczestnicy będą mogli zaangażować się w działania na rzecz społeczności lokalnej, na przykład w wolontariat międzypokoleniowy, integrację międzypokoleniową. Zakres organizowanych zajęć aktywizujących i realizowanych usług będzie dopasowywany do pojawiających się potrzeb uczestników. Placówka będzie promowała również postawy samopomocowe.

Każdy z uczestników ma zapewniony minimum jeden ciepły posiłek dziennie. Zadbano również o osoby, które mają trudności w dotarciu do Domu z odległych wsi i został im zapewniony dowóz na zajęcia.

Uruchomienie Domu było możliwe dzięki pozyskaniu dofinansowania z budżetu państwa w ramach Programu Wieloletniego „Senior-WIGOR” na lata 2015-2020. Projekt współfinansowany jest ze środków Gminy Łapy.

Już dziś zapraszamy do współpracy wszystkie zainteresowane osoby i instytucje.

Rozpoczyna się rekrutacja Seniorów do DZIENNEGO DOMU SENIOR – WIGOR W ŁAPACH.

 

herb ŁAPYRozpoczyna się rekrutacja Seniorów

do DZIENNEGO DOMU SENIOR – WIGOR W ŁAPACH.

 

Zgłoszenia do 23 października 2015r.

 

Zapraszamy do udziału w zajęciach Dziennego Domu Senior – WIGOR w Łapach. Zajęcia będą realizowane w ramach projektu „Dzienny Dom Senior-WIGOR w Gminie Łapy” współfinansowanego przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w ramach Wieloletniego Programu Senior-WIGOR oraz środków Gminy Łapy.

Celem projektu jest wsparcie seniorów, aktywizacja społeczna i integracja wewnątrz i międzypokoleniowa.

 

Projekt skierowany jest do osób, które łącznie spełniają następujące warunki:

-  zamieszkują na terenie Miasta i Gminy Łapy,

- są w wieku 60+,

- są nieaktywni zawodowo (nie pracują i nie poszukują pracy).

 PLAKAT SENIOR WIGOR Z LOGO

W ramach projektu proponujemy wszystkim kompleksowe wsparcie obejmujące:

- dostęp do zajęć przez 8 godzin od poniedziałku do piątku,

- usługi socjalne, w tym posiłek,

- zajęcia edukacyjne,

- warsztaty kulturalno-oświatowe,

- zajęcia aktywności ruchowej,

- warsztaty sportowo-rekreacyjne,

- zajęcia aktywizujące społecznie (w tym wolontariat międzypokoleniowy),

- warsztaty terapii zajęciowej,

- trening kulinarny i samoobsługi,

- inne w zależności od potrzeb uczestników.

 

Dlaczego warto skorzystać z oferty Dziennego Domu Senior-WIGOR?

- nieodpłatnie jeden posiłek dziennie,

- miłe towarzystwo w przyjaznym otoczeniu,

- kompleksowe wsparcie,

- nawiązanie nowych znajomości,

- aktywny udział w życiu społecznym Miasta i Gminy Łapy

 

Udział w Dziennym Domu Senior - WIGOR jest bezpłatny.

 

Dokumenty rekrutacyjne do pobrania:

  1. Regulamin rekrutacji i udziału w PDF.
  2. Kwestionariusz kandydata w PDF.

 

Kwestionariusz należy składać w siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej

w Łapach, przy ul. Głównej 50 w Łapach, w godz. od 7:30 do 15:30

do dnia 23 października 2015r.

 

Zasady i szczegóły rekrutacji zawarte są w Regulaminie rekrutacji i udziału w zadaniu pt. "DZIENNY DOM SENIOR - WIGOR W GMINIE ŁAPY"

 

 Szczegółowych informacji dotyczących funkcjonowania Dziennego Domu Senior-WIGOR udziela się pod numerem tel. (85)715-25-50.

 

Zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w zajęciach

Dziennego Domu Senior-WIGOR w Łapach.