Gra miejska - 30.03.2015r

 

Gra miejska.

Wiosna sprzyja aktywności na świeżym powietrzu, tak więc wolontariusze działający przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Łapach wpadli na pomysł, aby 30.03.2015r. zorganizować zabawę w centrum Łap i zaangażować w nią chętne osoby – nie tylko wolontariuszy. Młodzież wykonała plakaty reklamujące grę miejską i rozwiesiła je na tablicach informacyjnych na terenie miasta.

plakat gra miejska

Tematyką zabawy miał być sprawdzian znajomości Łap, oraz szerzenie idei wolontariatu wśród mieszkańców Miasta i Gminy Łapy. W tym celu jednym z zadań było pytanie przechodniów „ Czy wiedzą, co to wolontariat i czy mają wśród znajomych osoby zajmujące się wolontariatem?”.

Wiadomo, że wolontariusz to człowiek miły, empatyczny, grzeczny – dlatego młodzież miała za zadanie poprosić sprzedawców o owoc, kolejnym zadaniem było: wolontariusze mieli przeprowadzić pięć osób przez przejście dla pieszych. Od tego, czy zrobią to w sposób kulturalny zależało jak napotkani ludzie reagują na tak wymyślone zadanie. Wymagało to kreatywności i siły przekonywania. Kolejnym punktem programu było przeprowadzenie na Placu Niepodległości ćwiczeń aerobiku. To zadanie powodowało zdziwienie przechodniów - ale bardzo pozytywne. Pojawiły się komentarze, że młodzi ludzie są pomysłowi i umieją się dobrze bawić nie tylko przed komputerem. Sprawdzeniem czy młodzież zna miasto i zabytki było zadanie, aby znaleźć kilka pomników lub tablic pamiątkowych i zaśpiewać przy nich zwrotkę piosenki. Wykonanie tego polecenia sprawiło również konsternację napotkanych mieszkańców Łap. Jednak sposób w jaki było to wykonane – a mianowicie z szacunkiem i powagą - spowodowało, że niektórzy obserwatorzy włączyli się do wspólnego śpiewu. Wykonanie zadania musiało być udokumentowane nagraniem na telefon.

Na koniec gry miejskiej uczestników czekała miła niespodzianka. Pizza parkz Łap ufundowała wolontariuszom cztery ogromne, pyszne pizze, przy których młodzież wymieniała się spostrzeżeniami. Młodzież miło, wesoło spędziła resztę wieczoru przy oglądaniu nagrania z gry miejskiej.

Gra miejska to kolejna już propozycja wolontariuszy propagująca model pracy socjalnej - jakim jest organizowanie społeczności lokalnej. Jesteśmy ciekawi kolejnych pomysłów młodzieży.